Trend alert: Kwas hialuronowy. Przewodnik po suplementacji oraz jego właściwościach dla zdrowia skóry, włosów, paznokci i stawów.

5 udostępnień
1
0
4

W ostatnim czasie na rynku wellness pojawił się nowy trend – suplementacja kwasem hialuronowym. Swoją popularność zawdzięcza on korzystnemu wpływowi na urodę i zdrowie. Doskonale nawilża skórę od wewnątrz, wzmacnia włosy i paznokcie oraz dba o dobrą amortyzację stawów. Jak dokładnie działa?

Kwas hialuronowy ((C14H21NO11)n) jest endogennym środkiem wiążącym wilgoć. Wraz z wiekiem jego produkcja w organizmie spada i tracimy zdolność wiązania wody w wystarczających ilościach.

Główną i najcenniejszą właściwością kwasu hialuronowego jest jego zdolność do magazynowania i wiązania wody. Jeden gram jest w stanie związać do 6 litrów wody. To sprawia, że kwas hialuronowy jest uniwersalnym pomocnikiem w organizmie. Występuje prawie wszędzie w ciele. Około 50% substancji znajduje się w skórze i między komórkami skóry. Tam zapewnia stabilność i elastyczność poprzez wiązanie wody.

W organizmie dorosłego człowieka na 70 kg masy ciała zawartość kwasu hialuronowego wynosi 15g z czego ok. 5g dziennie podlega stałej degradacji i syntezie. Kwas HA jest związkiem nietoksycznym, nieuczulającym i niedrażniącym, ponieważ fizjologicznie występuje w skórze.

Właściwości kwasu hialuronowego

Zdrowsza skóra, włosy i paznokcie

Z badań wynika, że przyjmowanie kwasu hialuronowego zwiększa nawilżenie skóry, poprawia skutki starzenia się oraz zwiększa połysk i jędrność twarzy.

Uczestniczki z grupy w jednym badaniu zanotowały również widoczną poprawę stanu zmarszczek dwa tygodnie po zakończeniu kuracji. Utrzymanie zdrowej skóry i utrzymanie przestrzeni zewnątrzkomórkowych jest wyraźnie wspierane przez kwas hialuronowy.

Skóra sucha zazwyczaj wytwarza za mało sebum. Oznacza to, że brakuje jej lipidów, które tworzą skuteczną barierę uniemożliwiającą ucieczkę wilgoci i chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi. Należy również pamiętać że suchość skóry nasila się wraz z wiekiem. Dzieje się tak ponieważ organizm produkuje coraz mniej kwasu hialuronowego oraz kolagenu.

Do czynników zewnętrznych, których działanie polega przede wszystkim na uszkodzeniu naturalnego płaszcza lipidowego naskórka, a co za tym idzie zwiększeniu utraty wody oraz naturalnych czynników wiążących wilgoć w naskórku, zalicza się w szczególności: warunki środowiskowe, mała wilgotność powietrza, wiatr, promieniowanie UV, błędy pielęgnacyjne, tj.: długie i gorące kąpiele, stosowanie niewłaściwych preparatów myjących (zawierających np. mydło lub substancje zapachowe, zażywanie niektórych leków np. diuretyków, palenie tytoniu i picie alkoholu.

Kwas pomaga wiązać wilgoć w naszej skórze, aby była elastyczna, gładka i gęstsza, pozostawiając skórę i oczy odporne na choroby, chroniąc przed ekstremalną temperaturą i promieniowaniem UV. Dzięki tej właściwości, widocznie spowalnia on procesy starzenia się naszej skóry i towarzyszącą im nadmierną suchość skóry.

Dodatkową korzyścią jest również to, że wzmacnia nasze włosy i paznokcie.

Odpowiednie nawilżenie dla stawów kolanowych

Jeśli chodzi o stawy kolanowe, kwas hialuronowy odpowiada za ułatwianie płynnych ruchów. Dzięki jego właściwości, nazywanej lepkością strukturalną, staw kolanowy jest optymalnie wyściełany w przypadku silnych sił ściskających, które powstają podczas stania lub skakania. Płyn maziowy działa jak amortyzator. Ruch aktywuje funkcję smarowania, co zmniejsza zużycie stawów. Przy szybkich ruchach obrotowych stawu – na przykład w stawie kolanowym podczas biegania – maziówka (płyn stawowy) ulega upłynnieniu, a tym samym zmniejsza siły tarcia w stawie.

Kwas hialuronowy dodatkowo pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu, co zwiększa naszą energię i wspiera funkcje kognitywne.

Ważna rola w produkcji kolagenu

Utrzymywanie stałego poziomu kwasu hialuronowego i kolagenu w organizmie pozwala nam zachować jędrną, elastyczną, odżywioną i zdrową strukturę skóry. Kwas hialuronowy odżywia kolagen i nie pozwala mu wyschnąć, dzięki czemu zachowujemy elastyczność i odpowiednie nawilżenie skóry.

Aby wytworzyć silny kolagen dla zdrowej i promiennej skóry oraz całego ciała, konieczne jest posiadanie w organizmie wystarczających zapasów witaminy C i dwóch aminokwasów – lizyny i proliny. Prolinę jesteśmy w stanie wytwarzać z innych aminokwasów, więc dwoma kluczowymi składnikami są witamina C i lizyna. Jeśli ich poziom jest wystarczający, wytworzymy duże ilości prokolagenu, który następnie przekształci się w 14 rodzajów kolagenu i poprawi Twoją skórę i wygląd.

Witaminę C łatwo znaleźć w źródłach roślinnych. Warto za cel przyjąć zażywanie 2–3 gramów (2–3 000 mg dziennie). Natomiast rośliny strączkowe, takie jak groszek i soczewica, są najlepszym wegetariańskim źródłem lizyny.

Suplementacja kwasem hialuronowym

Pod koniec roku dostałam do testów najnowszy suplement diety z kwasem HA niemieckiej marki Proceanis, który zresztą zdążyłam Wam już polecać na Instagramie i przy okazji październikowych ulubieńców. Bardzo podoba mi się dbałość o szczegóły, przejrzystość marki oraz ich autentyczne zainteresowanie klientami.

Dziewczyny odpowiedzialne za polski oddział marki były bardzo życzliwe, pomocne i z zaciekawieniem dopytywały o moje wrażenia i efekty. A te były naprawdę zauważalne! Już po jednej buteleczce, widzę, że moja cera jest bardziej napięta, mam mniej mikro zmarszczek na twarzy (widzę to szczególnie na moim czole, które często marszczy się w grymasie – nie robią mi się już linie) i generalnie wygląda dużo zdrowiej i promienniej.

Ekspertki z Proceanis, były tak miłe, że odpowiedziały na kilka moich pytań, które mam nadzieję, że będą dla Was pomocne w rozważaniu o wprowadzeniu kwasu HA do swojej suplementacji.

Czym kierowaliście się przy doborze dodatkowych składników, takich jak w Waszym produkcie?

Kwas hialuronowy jest świetnym transporterem dla składników odżywczych do skóry, stąd aby działanie i funkcje Hyaluron Drink były efektywne stworzyliśmy opatentowaną formułę ADVANCED BEAUTY FORMULA która łączy ekstrakty z witaminami i minerałami oraz kompleksem kwasu hialuronowego.

Jakie efekty najczęściej obserwują u siebie Wasze klientki?

Jeśli chodzi o efekty, to najlepsza część naszej pracy ponieważ, są one zaskakujące również dla nas. Kierowaliśmy się rezultatami jakie najczęściej uzyskiwało się na podstawie badań klinicznych oraz opinii od samego producenta, jednakże klienci tutaj nas zaskakują. Słyszymy o przebarwieniach, które znikają, bliznach, które się rozjaśniają i zmniejszają czy ogromnym nawilżeniu skóry, przez co rezygnują z codziennej pielęgnacji wieczornej np. smarowania ciała kremem.

Bardzo pozytywnym efektem jest to, że u niektórych osób zwiększa się porost włosów oraz ich zagęszczenie czy chociażby miękkość włosów. Efekty są każde u innego jednakże, wyrównują się one wraz z czasem stosowania.

Po jakim czasie suplementacji widoczne są efekty?

Ta kwestia również była dla nas zaskoczeniem, ponieważ zgodnie z zasadą powinniśmy stosować suplementację około 3 miesięcy aby osiągnąć właściwe rezultaty. Okazuje się, że efekty są zauważalne już po pierwszych 20 dniach stosowania, a u niektórych osób nieco później.

Jednakże, aby efekty mogły być odczuwalne całościowo nie tylko miejscowo, zalecamy stosować każdemu Hyaluron Drink`a przez min. 3 miesiące, wtedy możemy rozmawiać o widocznych i odczuwalnych w całym ciele efektach.

Czy są składniki, które poprawiają jego wchłanialność lub działanie? O czym powinniśmy pamiętać, chcąc zmaksymalizować i przedłużyć efekty działania kwasu hialuronowego?

Bardzo często lekarze czy kosmetolodzy pytają o wchłanialność produktu. Jest to istotny aspekt, ponieważ rzadko kiedy mamy pewność jaka jest wchłanialność suplementów czy jakość składników. W przypadku Hyaluron Drink produkt jest biodostępny – co to oznacza? Że wchłania się szybko i trafia tam, gdzie jest biologicznie potrzebny. Sposób produkcji również przyspiesza absorpcję ze względu na naturalną biofermentacją składników. Tak więc nie ma tu ukrytych składników, ani patentów wpływających na zwiększenie wchłanialności 🙂

Natomiast bardzo zalecamy stosować Hyaluron Drink w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi ( np. suplementami innej marki ) choćby, żeby zwiększyć ich działanie oraz zawsze przypominamy o tym, aby pijąc “dzienną dawkę piękna” popić szklanką wody dla wydłużenia efektów.

Produkty Proceanis dostępne są tutaj – https://proceanis.pl/hyaluron-drink/

5 udostępnień
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj również